Australian yleisradioyhtiön ABC:n (Australian Broadcasting Corporation) tuoreessa englanninkielisessä uutisartikkelissa (joudut toiseen palveluun) on näköjään käsitelty äskeistä tapausta, jossa iranilainen nainen Mahsa Amini oli joutunut paikallisen moraalipoliisin kynsiin pidettyään huonosti islamilaista päähuivia hijabia.
Artikkelissa sanotaan, että tapahtunut naisen kuolema moraalipoliisin kynsissä on aiheuttanut Iranissa protesteja, joissa iranilaisnaiset esiintyvät ilman hijabia, vaikka se on maassa kiellettyä.
Tällaisten uutisten julkaiseminen kuitenkin loukannee muslimeita, joten ABC:n tulisi pyytää anteeksi julkaisua. Matti Vanhasen tavoin: Anteeksi.
Aikaisempi suomalainen poliitikko Astrid Thors oli lausunut sitä paitsi aikoinaan, että islamilainen sharia-lainsäädäntö, johon Iranin islamilaisen tasavallan hijab-määräyksen jotkut sanovat perustuvan, ei ole islamilainen, ja miksi me emme häntä uskoisi. Thors myös sanoi, että maahanmuuton kustannusten selvittäminen maksaisi liikaa, joten siksi sitä ei voida tehdä.
lauantai 24. syyskuuta 2022
Iranissa naiset osoittavat mieltään pitämällä hijab-huivin poissa päästään, mikä on tuhmaa
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti