Kuulemma Islannissa ei ole syntynyt yhtään Down-lasta vuoden 2017 jälkeen. Noin siis on sanottu Vauva-palstalla ketjun aloituksessa, ja siksi en tarjoa linkkiä tässä.
Downin oireyhtymä loukkaa ihmisiä, joilla on natsistisia ihmisihanteita. Siksi oireyhtymä on seulottu pois kätevästi Islannissakin ennen yksilön syntymää, jolloin se ei voi olla ongelma.
PS. Tätä ei kuitenkaan tarvitse pitää rodunjalostuksena, vaikka rotuhygieniasta sinänsä onkin kyse, siitä johtuen, että Down-ihmisillä on melko heikko suvunjatkamiskyky keskimäärin. Wikipediassa sanotaan asiasta näin: "Downin oireyhtymä aiheuttaa myös sukupuolielinten pienuutta ja lisääntymishäiriöitä. Sukupuolivietti on yleensä tavallista heikompi ja noin puolet Down-naisista on hedelmättömiä. Myös down-miehillä on selvästi alentunut hedelmällisyys. Down-äitien lapsilla on noin 35–50 prosentin todennäköisyydellä downin oireyhtymä tai jokin muu kehitysvamma."
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti