tiistai 4. heinäkuuta 2023

"Konservatiiveilla" ja muillakin on oikeus heitä miellyttäviin uutisiin

Erään lähteen mukaan siksi Fox News -uutispalvelu oli alun perin syntynyt että oli kysyntää medialle, joka tarjoilisi uutiset "konservatiiveja" miellyttävällä tavalla.

Kuvitellaanpa, että olisi jokin ihmisryhmä, jota palvelee usea eri uutistentuottaja. Nämä tuottaisivat kohderyhmälleen sellaisia uutisartikkeleita, joista siihen kuuluvat pitävät. Ainakin minulle on täysin selvää, että kaikilla muillakin ihmisryhmillä on oikeus itseä miellyttäviin uutisiin.

PS. Sanan "konservatiivi" olen pistänyt tässä lainausmerkkeihin, koska Yhdysvalloissa liberalismin ideologinen sisältö on väärennetty, ja näin "konservatismista" ja "liberalismista" on saatu maassa aikaan toistensa vastakohdat, mitä ne oikeastaan eivät ole. Konservatismin käsitettä Yhdysvalloissa ei ole samassa määrin sotkettu. Konservatismin vastakohta on oikeasti radikalismi ja liberalismin autoritaarisuus.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti